EVCİL HAYVANLARDA MAMA TERCİHİ - BARF and MORE

Blog

post-11

Patili dostlarımızın mama tercihlerinde dikkat etmemiz gereken birçok genel ve özel faktör vardır. Barınmadan sonra gelen en büyük ihtiyaçları yiyecek olduğundan bu tercihi nasıl gerçekleştireceğimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Özellikle kediler Omega-3, C ve E vitamini yönünden zengin besinler almalı, böbrek, idrar yolları ve kemik sağlıkları açısından onları besleyecek ve yormayacak besinlere ihtiyaç duyarlar. Kuru mama bu bağlamda daha çok köpeklere hitap etmekte olup, hem kedi hem köpeklerin beslenmesinde kullanılmaktadır. Köpeklerin dil yüzeylerindeki tat tomurcukları çok gelişmiş olduğundan gereken mineral desteğini kuru mamadan karşılayabilir, tat bakımından da yemek yerken tatmin olmuş hissedebilirler.

Kedilerin dil yüzeyindeki tat tomurcukları gelişmiş olmasına karşın, koku alma duyuları daha hassas ve derin olduğundan yaş mama daha çok tercih sebebidir. Yaş mamalar içerdikleri su ile vücudun su ihtiyacını karşılarken, sindirim sistemindeki genel dengeyi sağlamaktadır. İçerdiği su sindirimi kolaylaştırarak bağırsaklara daha hızlı ulaşır ve burada mineraller daha kolay emilir.

Kuru mamaları içerik bakımından ele alırsak; standart bir mamanın içindekiler kısmında et unu, nişasta, mısır, selenyum, biberiye, bira mayası ve şeker pancarı küspesine rastlayabiliriz. Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus canlının zarar görmemesi adına allerjen içeriği olup olmadığına bakmak olacaktır. Örneğin soya ve bira mayası allerjen etki gösterebilmekte ve canlının huzursuz olmasına yol açabilmektedir. Selenyum miktarının da paket içeriğinde 2 miligramı geçmemesine özen gösterilmelidir.

Yaş mamaları içerik bakımından ele almamız gerekirse; geleneksel bir yaş mamanız yaklaşık oranla %69 ile %71 oranları arasında sudan oluşmaktadır. İçeriğin protein kaynağı genellikle tavuk olsa da balık ve çeşitli deniz ürünlerinin kurumuş ve öğütülmüş hallerinin yüzde karışımı da bulunabilmektedir. İçeriğin sağlıklı sayılabilmesi için paketin en az %7,5’i proteinden meydana gelmelidir. En temiz içeriğin oluşturulabilmesi adına şeker oranı minimum, tahıl ve hayvansal gıda oran karışımının optimum seviyelerde olması oldukça önemlidir.

Ödül mamalarından bahsedecek olursak da daha domestik içerikli, ürün grubu ve besin değeri bakımından yüksek, vitamin bakımından değerli besinlerdir. İsimleri ödül maması olarak geçse de canlının vücudunda eksikliği görülen vitamin ve minerallerin dışardan desteğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş ürünlerdir.

Share this post

Düşünceni burada bırak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Powered by WhatsApp Chat

× Whatsapp Sipariş